«Національна аграрна політика не повинна нехтувати інтересами ОСГ, які виробляють близько половини валової агропродукції і обробляють понад 30% сільськогосподарських угідь» – Олександр Захарчук
НовиниНаціональна аграрна політика не повинна нехтувати інтересами жодної групи виробників, а особливо господарств населення, зазначив завідувач відділу ринку матеріальних ресурсів Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ»), д.е.н. Олександр Захарчук, виступаючи на засіданні постійно діючого науково-методологічного семінару ННЦ «ІАЕ», яке відбулося 28 березня 2014 року.
В українському суспільстві особисті селянські господарства (ОСГ) відіграють значну роль. Вони обробляють понад 30% сільськогосподарських угідь і виробляють майже половину валової продукції сільського господарства.
На думку доповідача, від успіху господарської діяльності ОСГ у значною мірою залежать розвиток і соціальна облаштованість сільських територій. За останній час їх питома вага у виробництві валової продукції сільського господарства України знизилася з 51,7% до 46,2%. Але і за таких умов селянські господарства тримають провідне місце серед інших груп виробників.
Разом із тим ОСГ функціонують в умовах слаборозвиненої матеріально-технічної бази, зазначив науковець.
Вони мають недостатньо техніки. Особливо такої, яка б відповідала їх розмірам – міні-трактори і відповідний шлейф машин. Більш як 4,2 млн домогосподарств населення у 2012 році мали лише 88,4 тис. міні-тракторів і мотоблоків.
Динаміка змін наявності технічних засобів у домогосподарствах населення, за 2010-2013 рр. не засвідчила також суттєвих тенденцій до їх збільшення.
Попри те, що ринок насичений мінітехнікою іноземного виробництва – переважно китайською – власники ОСГ не купують технічних засобів.
За словами експерта, це зумовлено кількома причинами:
- Високі ціни на міні-техніку, які не відповідають платоспроможному попиту сільського населення. Зокрема, міні-трактор китайського виробництва разом з навісним обладнанням коштував у 2013 році близько 60–70 тис. грн. За таких цін кошти, вкладені в міні-техніку, можливо, ніколи не окупляться, оскільки виробництво сільськогосподарської продукції в ОСГ має переважно споживче, а не товарне спрямування.
- Недостатньо налагоджена система сервісного обслуговування іноземної міні-техніки.
- Слабко розвинений ринок вітчизняної міні-техніки.
ОСГ варті державної уваги, яким наділені сільськогосподарські та фермерські господарства, зазначив доповідач.
Державне регулювання ОСГ як сектору економіки повинно передбачати:
- свідоме формування державними структурами правових, економічних та організаційних умов розвитку особистих господарств,
- створення стимулів, використання матеріальних і фінансових ресурсів, які мають залучатися на пільгових засадах або безкоштовно.
- включення їх у програми лізингу,
- сприяння у придбанні техніки за програмами часткової компенсації та пільгового кредитування, підсумував Олександр Захарчук.
Читайте також
Відбувся науково-методологічний семінар «Проблеми матеріально-технічного та фінансового забезпечення сільськогосподарських підприємств України»
«Нині однією з найбільш критичних сфер діяльності вітчизняного АПК є матеріально-технічне забезпечення сільськогосподарських товаровиробників» – Олександр Захарчук
«Технічне забезпечення сільського господарства є одним з вирішальних факторів продовольчої безпеки держави» – Олександр Захарчук
«В умовах дефіциту бюджетних коштів лише агролізинг як форма державної підтримки є необтяжливим для державного бюджету» – Олександр Захарчук