leasingВ умовах дефіциту бюджетних коштів лише агролізинг як форма державної підтримки, є необтяжливим для державного бюджету, таку точку зору висловив завідувач відділу ринку матеріальних ресурсів Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ»), д.е.н. Олександр Захарчук, виступаючи на засіданні постійно діючого науково-методологічного семінару ННЦ «ІАЕ», яке відбулося 28 березня 2014 року.

За його словами, фінансовий лізинг є найбільш ефективним заходом державної підтримки як агротоваровиробників, так і заводів сільськогосподарського машинобудування. Адже 100% коштів, виділених у держбюджеті на закупівлю лізингової техніки та обладнання, перераховуються компанією на заводи сільськогосподарського машинобудування. А це дає змогу забезпечувати робочі місця, вирішувати соціальні проблеми виробничих колективів, оновлювати матеріально-технічну базу підприємств.

За розрахунками науковців ННЦ «ІАЕ», виділивши кошти на фінансовий лізинг у сумі 100 млн гривень, держава отримує надходжень до бюджету тільки від підприємств-виробників сільськогосподарської техніки та обладнання у вигляді податків у перший рік 54,45 млн грн, у наступні чотири роки – 74 млн грн., всього – 129,45 млн грн. Окрім того, до соціальних фондів надходить 5,7 млн грн.

Таким чином, розвиток агролізингу для забезпечення кількісного нарощування та оновлення галузевих основних засобів як найбільш компромісного варіанту для держави та сільськогосподарських виробників є вкрай необхідним у сьогоднішніх реаліях, зазначив економіст.

Як свідчить міжнародний досвід, ринок лізингу вважається розвиненим, якщо частка лізингових операцій у загальних обсягах інвестицій в основний капітал перевищує 10%. У США цей показник складає 31%, в Канаді – 20, в Великобританії – 15%, поінформував доповідач.

В Україні протягом 2007–2012 років через ДПАТ НАК «Украгролізинг», у середньому, було придбано 4% сільськогосподарської техніки, у 2013 році – лише 1,3%.

Протягом 2009-2013 років сільгосптоваровиробникам поставлено на умовах фінансового лізингу сільськогосподарської техніки та обладнання в кількості 2421 одиниці на 875,9 млн грн, в тому числі:

  • тракторів – 808 од. на 194,7 млн грн;
  • зернозбиральних комбайнів – 181 од. на 201,4 млн грн;
  • грунтообробної та посівної техніки – 708 од. на 115,0 млн грн;
  • обладнання для тваринництва та птахівництва – 248 комп. на 276,4 млн грн.

У 2013 році  НАК «Украгролізинг» поставив аграріям техніки та обладнання майже на 87 мільйона гривень. А це на 20 мільйонів більше, ніж у 2012 році. Таку ж позитивну динаміку планується зберегти і цьогоріч.

Для підвищення популярності державних лізингових програм придбання сільгоспмашин необхідно:

  • полегшити умови отримання сільгосптехніки та обладнання у лізинг через НАК «Украгролізинг»;
  • підвищити ефективність коштів за передану техніку та обладнання у фінансовий лізинг. На думку доповідача, вважає Олександр Захарчук.

Читайте також

Відбувся науково-методологічний семінар «Проблеми матеріально-технічного та фінансового забезпечення сільськогосподарських підприємств України»

«Нині однією з найбільш критичних сфер діяльності вітчизняного АПК є матеріально-технічне забезпечення сільськогосподарських товаровиробників» – Олександр Захарчук

«Технічне забезпечення сільського господарства є одним з вирішальних факторів продовольчої безпеки держави» – Олександр Захарчук

«Національна аграрна політика не повинна нехтувати інтересами ОСГ, які виробляють близько половини валової агропродукції і обробляють понад 30% сільськогосподарських угідь» – Олександр Захарчук