yake-nasinnya-zakharchukЩо ж до потреб, то у ННЦ «Інститут аграрної економіки» порахували, що відповідно до норми висіву зернових культур щорічна потреба в насінні для посіву становить близько 1,2 млн т. Для посіву олійних культур щороку необхідно близько 300 тис. т насіння, а цукрових буряків — від 600 до 700 т.

Науковці наголошують, що нині вже майже половина сортів, зареєстрованих у Державному реєстрі сортів рослин України, — іноземної селекції. І їхня частка постійно зростає.

Олександр Захарчук, завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН – Частка сортів українських заявників, що міститься у Державному реєстрі сортів рослин України, у 2024 році становила трохи більше 44%. З них по окремих культурах: кукурудза — 45,3%, соняшник — 32,9%, овочі — 23,3%, ріпак — 19,1%, буряки кормові та цукрові — 19,2%.

Пріоритетність вітчизняної селекції відмічена для сортів зернових колосових, кормових, лікарських і декоративних видів. Торік у групі зернових частка у структурі Реєстру сортів пшениці озимої українських заявників становила 63,1%, ячменю ярого — 66%. Частка кормових сортів складала 52,3%, лікарських — 64,2%, декоративних — 88,7%.

Водночас, за результатами проведених науковцями досліджень, частка кондиційного насіння сортів іноземної селекції у 2024 році для пшениці м’якої озимої склала майже 50%, для кукурудзи — 70-80%, для соняшнику — 90-95%.

Олександр Захарчук – Це свого роду гачок, на якому підвішене все національне сільське господарство. Заміна насіннєвого матеріалу іноземної селекції на насіння української селекції потребує збільшення обсягів фінансування національних селекційних центрів, наукових установ відповідного профілю та селекціонерів, які нині у переважній більшості забезпечені вкрай недостатньо.

За проведеними науковцями розрахунками, насіння іноземної селекції продається на $0,8-0,9 млрд щорічно: 2024 року до України було ввезено іноземного насіння на $400 млн, у межах держави на таку ж суму здійснюється виробництво кондиційного насіння іноземної селекції, що фінансується іноземними компаніями.

Основними країнами, де закуповується найбільше насіння, є Франція, США, Німеччина, Канада, Туреччина, Іспанія, Румунія, Угорщина. При цьому Франція, США, Німеччина — країни з високорозвиненим селекційним і насіннєвим потенціалом, тоді як в Угорщині, Румунії та Туреччині знаходяться заводи з виробництва насіння, які належать великим транснаціональним компаніям.

Джерело: AgroPortal