ukrainski produktyХарчова промисловість України навіть у складних умовах, спричинених повномасштабним вторгненням рф на територію нашої держави, продовжує займати значне місце у товарній структурі зовнішньої торгівлі України, зазначив віце-президент Національної академії аграрних наук України – в.о. директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, виступаючи із доповіддю «Перспективи розвитку переробки сільськогосподарської продукції у повоєнній Україні» на сесії Загальних зборів Національної академії аграрних наук України, яка відбулась 12 грудня 2024 року.

За його словами, у 2023 році із усього обсягу експортованих товарів частка:

  • готових харчових продуктів складала 9 %,
  • жирів та олій тваринного або рослинного походження – 15,6 %,
  • продуктів рослинного походження – 32,4 %, включаючи зернові культури (23 %), а також насіння і плоди олійних культур (7,8 %);
  • продуктів тваринного походження – 3,8 %, включаючи м’ясо та їстівні субпродукти (2,5 %), а також молоко та молочні продукти, яйця птиці й натуральний мед (1,1 %).

Експорт готових харчових продуктів у 2023 році зменшився проти 2021 року на 14 %, жирів та олій – на 20 %, продуктів рослинного походження – на 25 %.

Водночас поставки за кордон продуктів тваринного походження зросли на 1 %. Це пов’язано зі зростанням експорту м’яса та їстівних субпродуктів (+6 %), а також молока та молочних продуктів, яєць птиці й натурального меду (+7%).

В цілому ж, Україна продовжує залишатися вагомим постачальником продовольства в світі. В частині переробленої продукції у 2023 році експортовано найбільше в світі олії соняшникової – 27,7 % від усього світового експорту. При цьому частка м`яса птиці складала 2,3 %, олії ріпакової – 2,2 %, соєвих бобів – 1,4 %, підсумував Юрій Лупенко.