Науковці інституту на міжнародних конференціях
НовиниПровідний науковий співробітник відділу розвитку підприємництва і кооперації Національного наукового центру „Інститут аграрної економіки” Ольга Козак взяла участь у 13 Міжнародній молочній конференції, яка є однією із найважливіших подій по обміну знань щодо розвитку молочного сектору в світі.
Конференція проходила із 30 травня по 6 червня 2012 року у м. Кіль, Федеративна Республіка Німеччина.
Учасниками були 60 осіб із 47 країн світу, обсяги виробництва молока в яких охоплюють 85% їх світового рівня.
Організатор конференції: IFCN Dairy Research Center (International Farm Comparison Network), Germany (www.ifcndairy.org).
ХІІІ Міжнародна молочна конференція 2012 р.
Починаючи з 2000 р. щорічна Міжнародна молочна конференція, організована IFCN Dairy Research Center (www.ifcndairy.org), є ключовою подією для вчених, які досліджують молочну галузь та інших зацікавлених осіб з усього світу. Її метою є обмін знаннями щодо молочного виробництва та розвитку галузі у світі. Цього року в конференції взяли участь представники 47 країн світу.
2011 - рік рекордного зростання обсягів молочного виробництва
В 2011 році виробництво молока в світі зросло на 3,2%, або на 22,6 млн тонн. Це спричинено сприятливими закупівельними цінами на молоко та погодними умовами. Крім країн, показаних нижче, у Північній та Східній Африці відмічається зростання виробництва також. Скорочення мало місце у Росії, Україні, Білорусі та Ірані.
Економічна ефективність виробництва молока в 2011 р.
Попередні результати порівняння молочних ферм різних країн світу показали, що зростання вартості кормів у 2011 р. (+38,5%) зумовило ріст собівартості. В Китаї, Індії та Бразилії зростання собівартості стало результатом підвищення заробітної плати. В переважній більшості країн виробництво молока було прибутковим в 2011 р., оскільки витрати збільшувалися нижчими темпами, ніж закупівельні ціни. Остаточні результати будуть опубліковані в Молочному звіті – 2012.
Світові молочні ціни
В травні 2012 р. світова молочна ціна зменшилася до 35 дол. США за 1 ц, що зумовлено балансом між світовим попитом та пропозицією. Це відобразилося на виробництві молока та його споживанні в кожному регіоні світу.
Протягом 30-місячного періоду з листопада 2009 р. по квітень 2012 р. світові ціни на молоко були досить стабільні в межах 40-50 дол. США за 1 ц. За цей період зростання попиту на молоко було дещо більшим, ніж зростання пропозиції. Ріст ціни призвів до збільшення пропозиції та перевищення її над попитом, що спричинило зменшення ціни нижче 40 дол. США за 1 ц.
Наскільки волатильними будуть майбутні ціни на молоко залежатиме від трансмісії світової ціни до виробників та споживачів молока. Чим швидшою вона буде, тим меншою буде волатильність.
На конференції також обговорювались наступні питання: 1) Фермери ряду країн не відчувають вплив світових цін через застосування різних інструментів державної політики; 2) Фермери досить повільно реагують на зниження цін на молоко; 3) Із зниженням закупівельних цін на молоко споживчі ціни не завжди знижуються відповідно.
Прогноз зростання виробництва молока на 2012 р. та 2013 р.
Протягом конференції вчені здійснили прогноз виробництва молока на 2012 р. та 2013 р. Результати передбачення обсягів збільшення виробництва молока в минулому році (+ 22,5 млн т) показали досить достовірні показники (+22,6 млн т). Цьогорічні передбачення світового зростання виробництва молока складатимуть 20-22 млн тонн у 2012 р. та 2013 р. Для України прогноз на наступні два роки залишається песимістичним – виробництво зменшуватиметься на 2% щорічно.
Розширений аналіз за результатами конференції буде відображений в наукових публікаціях Ольги Козак.