Спроби позбавити сільське господарство податкових пільг можуть катастрофічно підірвати конкурентоспроможність галузі – Юрій Лупенко
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
У нинішньому році важко очікувати суттєвого зростання цін на сільськогосподарську продукцію. І на світовому, і на вітчизняному аграрних ринках обсяги виробництва перевищують обсяги споживання. Саме ці тенденції визначатимуть доходність сільськогосподарського виробництва у 2014 році, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ»), академік НААН Юрій Лупенко.
Розроблений у ННЦ «ІАЕ» прогноз ефективності виробництва і реалізації аграрної продукції на 2014 рік передбачає, що у разі збереження рівня цін 2013 року сільськогосподарські товаровиробники можуть закінчити рік зі збитками у 10,7 млрд грн: у рослинництві – 4 млрд грн, у тваринництві – 6,7 млрд грн.
Дійсно, за попередніми даними Держстату, у 2013 році на рахунки сільськогосподарських підприємств (крім малих) фактично надійшло 6494,8 млн грн. за рахунок податку на додану вартість, зазначив експерт.
Однак прибутки цих підприємств – фінансовий результат від реалізації – зменшилися з 24,1 до 12,5 млрд грн, тобто майже вдвічі порівняно з 2012 роком. І це – при рекордному врожаї зернових культур та більш як 20-тивідсотковому прирості обсягів виробництва.
Рівень рентабельності виробництва також майже удвічі знизився проти 2012 року – з 20,2 до 11,5%, поінформував академік.
За розрахунками науковців ННЦ «Інститут аграрної економіки», у 2014 році вітчизняних аграріїв – навіть без врахування «російського фактора» – чекає подальше падіння ефективності аграрного виробництва.
Зокрема, прибутки сільськогосподарських підприємств зменшаться до 5,2 млрд грн, а рівень рентабельності – до 2,6%. За песимістичного сценарію ці підприємства взагалі будуть збитковими (-5,4%), включаючи і традиційно прибуткове рослинництво (-4,2%).
Якщо аграрії втратять ще й пільги з оподаткування, їх збитки стануть невідворотними. Тоді вітчизняна економіка втратить єдину позицію позитивної динаміки обсягів виробництва у реальному секторі, зазначив експерт.
На думку вчених ННЦ «Інститут аграрної економіки», спеціальний режим оподаткування ПДВ діяльності у сфері сільського господарства має функціонувати, як мінімум, до 1 січня 2018 року, тобто до завершення терміну його дії, закріпленого у Податковому кодексі України.
Разом із тим, зазначив академік, практика надання таких пільг дійсно може бути переглянута. Зокрема, частина акумульованих суб’єктами господарювання коштів – до 30% – може бути спрямована до спеціального фонду державного бюджету з наступним їх розподілом на капітальні інвестиції за пріоритетними напрямами розвитку аграрної галузі, переважно на розвиток тваринництва.
Поповнення бюджету за рахунок скасування податкових пільг для сільськогосподарської галузі слід відкласти до кращих часів, підсумував Юрій Лупенко.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська | Тел.: +38 044 527 86 73 |
---|---|
Відділ науково-організаційного забезпечення та координації досліджень |
Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» |
Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |