Скачати прес-реліз

Україна за останнє десятиріччя суттєво наростила обсяги експорту зернових. Минулого року на зарубіжні ринки було вивезено 38,5 млн т вітчизняного збіжжя. Це на 42 % перевищує показник 2012 року, хоча й на 32% менше, ніж у рекордному 2019 році, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» академік НААН Микола Пугачов.

При цьому виручка від експорту українського зерна склала торік 9,1 млрд дол. США.

Через війну та тривале блокування українських морських портів у порівнянні з 2021 роком спостерігалось зменшення обсягів поставок більшості основних товарних позицій продукції цієї групи, зауважив експерт.

Кукурудзи було експортовано 25,0 млн т – на 1 % більше показника 2021 року у 24,7 млн т.

Обсяги експорту пшениці становили 11,2 млн т. Це на 44% менше, ніж у 2021 році.

Поставки ячменю на зарубіжні ринки у 2022 році знизились у порівнянні з попереднім роком на 3,6 млн т і становили 2,1 млн т.

Експорт жита теж помітно скоротився – на 61 % – склавши близько 53 тис. т.

Найбільшими покупцями вітчизняного зерна у 2022 році, як і раніше, були країни Азії, Африки та Європи. При цьому торік збільшився акцент на європейський ринок.

Посилення європейського вектора у вітчизняному експорті зернових призвело до суттєвих змін у рейтингу основних споживачів цього виду агропродукції, зауважив Микола Пугачов.

Китай, який з 2020 року впевнено утримував лідерство у топ-10 найбільших імпортерів українського збіжжя, посилюючи свої позиції, 2022 року поступився Румунії, яка 2021 року навіть не входила до топ-20 основних споживачів зернових. Якщо 2021 року вартісні обсяги поставок цього виду сільгосппродукції до Румунії становили лише 1,8 млн дол. США, то 2022 року вони значно збільшилися і сягнули 1243 млн дол. США. При цьому частка Румунії у вітчизняному експорті зернових склала торік 13,6 % вартості експорту цієї товарної групи.

Китай із часткою у 12,1 % забезпечив собі друге місце у рейтингу.

Туреччина, яка 2021 року посіла третє місце у списку основних споживачів українського збіжжя, 2022 року із часткою у 9,6 % опустилася на 4 рядок у рейтингу, поступившись Іспанії, частка якої склала 10,8 %.

Крім того, 2022 року в десятці найбільших покупців зерна в Україні відбулись зміни: Румунія, Польща, Італія, Угорщина та Південна Корея витіснили з топ-10 Індонезію, Іран, Пакистан, Лівію та Туніс.

Отже, до списку основних імпортерів вітчизняних зернових також увійшли:

  • Польща (7,0 %),
  • Єгипет (5,9 %),
  • Італія (4,4 %),
  • Угорщина (4,4 %),
  • Нідерланди (3,7 %),
  • Південна Корея (2,1 %).

Сукупно ці 10 держав сформували близько 74 % вартісного обсягу усіх закупівель зернопродукції в Україні, підсумував Микола Пугачов.

###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

Контактна особа:

Лариса Басанська, Тел.: +38 044 257 94 91
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Веб-сайт: http://iae.org.ua/