Скачати прес-реліз українською, на русском языке

Одностайно вважаємо, що для попередження негативних сценаріїв розвитку олійної галузі в країні доцільно відмінити дію пункту 63 підпункту 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, як це передбачено проектом Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур» №7403-2 від 29.12.2017, йдеться у резолюції круглого столу «Зміна режиму оподаткування ПДВ експортних поставок олійних культур: оцінка наслідків та пошук компромісу», організованого Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки» 14 травня 2018 року за участі представників центральних органів виконавчої влади, провідних громадських організацій та об’єднань сільгосппідприємств, асоціацій та об’єднань виробників, представників провідних компаній-переробників, трейдерів та експортерів олійних культур.

На думку учасників заходу, зазначені зміни, у разі набрання ними чинності, призведуть до прояву негативних процесів на ринку олійних культур, які мають важливе значення для економіки сільськогосподарських підприємств та зовнішньоторговельного балансу України.

Очікуване збільшення завантаження переробних підприємств та пов’язані з цим позитивні наслідки супроводжуються низкою суттєвих ризиків, зазначили вони. Адже зміна продукту поставки зумовить втрату зовнішніх ринків, що призведе до цінового спаду на внутрішньому ринку, а отже, й до втрат доходів сільгосптоваровиробниками.

Ситуацію не виправить і запровадження механізму вибіркового відшкодування ПДВ з експорту соєвих бобів, передбачене законопроектом №7403-д, який лише частково вирішує проблему втрат доходів великих сільгосппідприємств, залишаючи у невигідному становищі малих сільгосптоваровиробників, які найбільше потребують підтримки держави, йдеться у резолюції.

Крім того, набуття чинності норм Закону України №2245 щодо зміни порядку оподаткування операцій із експорту насіння ріпаку та соєвих бобів не враховує міжнародних зобов’язань України перед Світовою організацією торгівлі та стосовно Угоди про асоціацію з Європейським Союзом щодо особливого режиму обмеження експорту для критично дефіцитних товарів, що може викликати заперечення та адекватні дії іноземних партнерів.

Учасники круглого столу звернулися до Президента України, Верховної Ради України, народних депутатів України, Кабінету Міністрів України, компетентних органів виконавчої влади, громадських організацій з проханням підтримати їх позицію та сприяти якнайшвидшому прийняттю проекту вищезгаданого Закону №7403-2 від 29.12.2017 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур».

Резолюцію круглого столу «Зміна режиму оподаткування ПДВ експортних поставок олійних культур: оцінка наслідків та пошук компромісу», зокрема, підтримали:

Юрій Лупенко, директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», акад. НААН;

Леонід Тулуш, завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»;

Сергій Іващенко, в.о. виконавчого директора Української зернової асоціації;

Павло Коваль, генеральний директор ВГО «Українська аграрна конфедерація»;

Геннадій Новіков, голова ГО «Аграрний союз України»;

Михайло Соколов, заступник голови ГC «Всеукраїнська аграрна рада»;

Віктор Тимченко, президент Українська асоціація виробників та переробників сої;

Рубен Бєляєв, радник з питань відносин з державними органами ТОВ «АДМ Трейдинг Україна».

 ###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

Контактна особа:

Лариса Басанська, Тел.: +38 044 258 3112
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Веб-сайт: http://iae.org.ua/