Олександр Захарчук, завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ "Інститут аграрної економіки", підтверджує, що ціни на добрива в Україні у жовтні досягли максимального за часи незалежності України показника.

"Аміачна селітра (азотне добрива) подорожчала вдвічі – з 9 тис. грн/т у лютому–березні до 18–19 тис. грн/т у жовтні. Карбамід (концентроване азотне добриво) з доставкою зараз продається по 27,7 тис. грн/т, що майже втричі більше, ніж на початку року. Імпортна продукція коштує на 2–3 тис. грн дорожче", – уточнює Захарчук. За інформацією експерта, додали в ціні не лише азотні, а й комплексні добрива, як нітроамофоска (+50%), наприклад. Таке подорожчання пояснюється тим, що у виробництві добрив частка газу становить до 80%, адже тут він виступає і як сировина, і як енергоносій. На думку Юрія Корольчука, навесні 2022 року ціни на добрива можуть зрости ще на 30–70%.

Олександр Захарчук побоюється, що в ситуації, що склалася, аграрії зменшуватимуть використання добрив, оскільки додатковий ефект від їхнього застосування не компенсує витрат на закупівлю. З цієї причини першими постраждають малі, середні та сімейні фермерські господарства, які обробляють землеволодіння на 400–500 га і мають обмежені кошти на закупівлю добрив.

"Ситуація загрожує продовольчій безпеці. Адже проблема полягає не лише у подорожчанні продуктів харчування, а й у меншому врожаї, доході, зменшенні валютної виручки та сплачених державі податків в агросекторі", — попереджає Олександр Захарчук.

Джерело: Focus.ua