IMG 6749Проблеми з відшкодуванням ПДВ не можна перекладати з трейдерів на агротоваровиробників. Таку точку зору висловив завідувач відділу податково-бюджетної політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш, виступаючи на засіданні робочої групи з питань удосконалення фіскальної політики в аграрному секторі економіки, яке відбулось у приміщенні Міністерства аграрної політики та продовольства України 2 жовтня 2014 року.

За його словами, при формуванні пропозицій щодо удосконалення нового механізму справляння ПДВ необхідно врахувати економічні інтереси усіх учасників аграрного ринку.

Науковець також висловив сумнів в ефективності запропонованого зернотрейдерами варіанту реформування діючого спецрежиму ПДВ, який передбачає застосування зворотної («реверсної») схеми нарахування ПДВ. Згідно із нею, податок після етапу сільськогосподарського виробництва не нараховуватиметься аж до етапу промислової переробки сільськогосподарської продукції та її реалізації кінцевим споживачам.

Дана схема нарахування ПДВ є вигідною лише для експортерів - її застосування дозволить їм уникнути необхідності відшкодування сум ПДВ при вивезенні сільгосппродукції за межі митної територій України. Оскільки трейдери не будуть сплачувати товаровиробникам суми ПДВ, то відповідно, і потреба у відшкодуванні даного податку для них автоматично відпаде.

Водночас, така схема має принциповий недолік: товаровиробники у разі її реалізації не лише втрачають суми ПДВ-підтримки (акумуляцію сум ПДВ – при тому, що такі суми нині становлять в середньому 8-9 % від загального обсягу їх доходів), а й позбавляються джерела для погашення сум вхідного ПДВ, які формуються при придбанні виробничих факторів. Зрозуміло, що в умовах напруженого виконання держбюджету відшкодувати повною мірою ці суми бюджету не вдасться. Відповідно, це буде для сільгосппідприємств подвійним ударом.

Таким чином, проблеми з відшкодуванням ПДВ просто будуть перекладені із трейдерів на сільгосптоваровиробників, що є абсолютно неприпустимим, зазначив Леонід Тулуш.

Довідка

Члени робочої групи обговорили напрями вдосконалення спеціального режиму справляння ПДВ у сфері сільського господарства, механізм функціонування якого постійно зазнає критики з боку фіскальних органів за недостатню ефективність. Удосконалення дії даного спеціального податкового режиму є однією з вимог Міжнародного валютного фонду щодо продовження співпраці даної організації з урядом.

Учасники дискусії розглянули різні схеми справляння ПДВ у сфері агропромислового виробництва в умовах відміни дії реформування спецрежиму. Серед них, зокрема: схема «реверсного» справляння податку, застосування пониженої ставки, звільнення окремих виробничих ланцюгів від необхідності нарахування податку та інші.