У разі прийняття законопроекту №5079 суттєвих змін в оподаткуванні сільгосппідприємств не відбудеться – Інститут аграрної економіки
НовиниУ разі прийняття законопроекту №5079 суттєвих змін в оподаткуванні сільгосппідприємств не відбудеться. Таку точку зору висловив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, оцінюючи можливий вплив норм, передбачених проектом Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших Законів України (щодо податкової реформи)» (реєстр. №5079), на суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері сільського господарства.
За його словами, в цілому, механізм функціонування спеціальних режимів оподаткування залишиться незмінним.
Зокрема, для нинішніх платників фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП) буде сформовано особливу групу платників єдиного податку, при цьому механізм справляння ФСП залишиться незмінним, пояснив експерт.
На думку науковців Інституту аграрної економіки, суттєвою новацією законопроекту є вимога щодо відповідності нормам законодавства правовстановлюючих документів на земельні ділянки, якими користуються суб’єкти даного спецрежиму. Цю норму запропоновано передбачити безпосередньо у Податковому кодексі. Як наслідок, у разі прийняття нормативно-правового акту питання належної реєстрації прав на землю суб’єктами спецрежиму оподаткування набуде особливої гостроти. Адже нині зазначена вимога напряму у податковому законодавстві не прописана, що дозволяє сільгосппідприємствам оскаржувати відповідні рішення фіскальних органів у судовому порядку, зазначив академік. На його думку, з прийняттям цієї норми різночитань з даного питання вже не буде.
Законопроектом також не передбачається змін механізму функціонування спеціального режиму справляння ПДВ у сфері сільського господарства.
Натомість, нормами даного законопроекту передбачається пролонгація дії норм пункту 151 підрозділу 2 «Особливості справляння ПДВ» розділу XX «Перехідні положення» Податкфового кодексу ще на три роки – до 31 грудня 2017 року. Фактично, це означає, що експортери сільськогосподарської продукції, які не є її виробниками, і надалі не матимуть правових підстав для отримання бюджетного відшкодування ПДВ, зазначив Юрій Лупенко.