roslynnytstvoХороший стан посівів ярих культур та сприятливі погодні умови дають нам підстави прогнозувати обсяги рослинницької продукції за оптимістичним сценарієм, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, презентуючи скоригований прогноз, що базується на оцінці стану сільськогосподарського виробництва у червні.

Це підтверджується і результатами збирання ранніх зернових і зернобобових культур з площ у 465 тис. га з урожайністю 27,6 ц/га. Тоді як в 2013 році вона склала 24,4 ц/га.

У 2014 році очікується зростання виробництва більшості культур. Зменшення обсягів виробництва прогнозується по рису та винограду, значні обсяги якого були сконцентровані в Автономній Республіці Крим, а також ячменю.

Зокрема, прогнозується, що обсяг виробництва зернових і зернобобових культур перевищить показники минулого року на 2,5%. При цьому пшениці очікується отримати на 0,1% менше, ніж у 2013 році. На 8,5% знизяться й обсяги виробництва ячменю. Урожай кукурудзи, за прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, виросте на 8% у порівнянні з 2013 роком.

Незначно – на 1% – зменшаться обсяги виробництва гречки.

Прогнозується значне зниження обсягів виробництва рису. Очікується, що його валовий збір буде нижче торішнього показника на 54,8% за рахунок зменшення на 42% площі його обробітку. Адже у 2013 році 58% площі, відведеної під вирощування рису в Україні, припадало на АР Крим.

Серед олійних культур найбільшого і стабільного зростання виробництва слід очікувати від сої, зазначив експерт. Обсяг її виробництва збільшиться на 30,4%. Площа посіву цієї культури у 2014 році також збільшилася – на 18%.

Прогнозується, що виробництво соняшнику перевищить торішні показники на 5,4%.

Майже на третину (29,5%) збільшиться виробництво цукрових буряків. У поточному році площа посіву цієї культури збільшилася на 16%.

За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, обсяг виробництва картоплі буде на 9,3% більше, ніж торік. А урожай овочів перевищить показники 2013 року на 4,6%, поінформував академік.

Обсяг виробництва плодово-ягідної продукції також збільшиться. За нашими прогнозами, буде зібрано на 12,3% більше ніж минулого року.

Внаслідок зменшення площ виноградників очікується зниження виробництва винограду, яке становитиме 14,2%.

В цілому ж, за нашими прогнозами, валова продукція рослинництва у 2014 році перевищить показники минулого року на 5,8% і складе 186,2 млрд грн, зазначив Юрій Лупенко.

Довідково

Наведені дані отримані із застосуванням методики короткострокового (1–2 роки) прогнозування, розробленої творчим колективом Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» під керівництвом академіка НААН Меселя-Веселяка В.Я. на основі методу адаптивного моделювання.

Апробація методики у 2011–2013 роках продемонструвала незначне відхилення між прогнозними і фактичними показниками, що підтверджує високу достовірність прогнозу.

Науковці здійснюють прогнози за трьома сценаріями – оптимістичним, песимістичним та середнім.