Вихід України на ринки ЄС матиме позитивні наслідки для економічних інтересів всіх груп-учасників вітчизняного агроринку – Інститут аграрної економіки
Новини15 травня 2014 року ринок ЄС відкрився для українських товарів і послуг.
Вихід України на європейські ринки матиме, в цілому, позитивні наслідки для економічних інтересів всіх груп-учасників вітчизняного агроринку: держави, виробників агропродукції та її споживачів, зазначив перший заступник директора з наукової роботи Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Сергій Кваша.
За його словами, економічні ефекти для держави будуть формуватися: у спрощеному варіанті – через зміни доходів до бюджету, а у більш глибокому і синергетичному – від обсягів роздрібної торгівлі на внутрішньому ринку та відповідних податкових надходжень. При цьому очікуються втрати доходів бюджету від зменшення сплати митних податків.
Очевидний виграш прогнозується для національних споживачів агропродовольчої продукції, оскільки відбудеться розширення асортименту харчових продуктів, підвищення їх якості та привабливості. Також при купівлі продукції ЄС зросте рівень захисту прав споживачів. Крім того, поінформував експерт, у початковому періоді ввезення імпортної продовольчої продукції очікується незначне зниження цін на неї.
За оцінкою науковців Інституту аграрної економіки, поглиблення торговельних стосунків з Євросоюзом дасть можливість українським агровиробникам, в першу чергу – продукції рослинництва, стати постійними постачальними своєї продукції на європейський ринок за конкурентними цінами.
На їх думку, уніфікація фіто-санітарних стандартів до продукції тваринництва та харчової промисловості призведе до посилення позицій українських агровиробників на світовому ринку. Інвестування у виробництво та переробну промисловість сприятиме суттєвому збільшенню обсягів виробництва і створенню додаткових робочих місць.
Крім того, прогнозується збільшення обсягів виробництва органічної продукції, а також підвищення її якості та безпечності, поінформував академік.
Зросте експорт кондитерської, м’ясо-молочної, олійно-жирової, плодоовочевої та пивоварної продукції.
Ті вітчизняні агровиробники, які ще не відповідають вимогам ЄС, змушені будуть «підтягнутися» до європейських стандартів через підвищення якості і безпечності продукції, зазначив експерт.
Тоді національний АПК зможе повною мірою відповісти на виклики, які ставить перед ним євроінтеграція, підсумував Сергій Кваша.
Довідково:
Наведені висновки є результатом дослідження «Перспективи та ризики євроінтеграції для АПК», проведеного Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки» у контексті аналізу економічних наслідків підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.