unian duchnytskyi_oliiaБогдан Духницький, провідний науковий співробітник відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" згоден з цими тезами. Але додає, що Україна, як найбільший експортер, якраз і є найбільш залежною від світових цін.

"У цілому, ситуація на глобальних ринках впливає на внутрішні ціни – чим більше країна залучена до міжнародної торгівлі, тим більш помітна залежність внутрішньої кон’юнктури у конкретному сегменті, - пояснює науковець. – Україна традиційно виступає найбільшим експортером соняшникової олії в світі. Отже, зростання цін на неї і, відповідно, існуючий підвищений попит також будуть коригувати вартість цього продукту на внутрішньому ринку".

Богдан Духницький з "Інституту аграрної економіки" додає, що ціни на рослинні олії загалом протягом минулого року виросли майже на 30%.

"Особливо відчутним здорожчання стало з другої половини минулого року. Втім, зростання цін продовжується й у 2025 році, адже у лютому індекс цін Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) на рослинні олії сягнув 156 пунктів, тобто виявився на 29% більшим, ніж рівно рік тому, - пояснює фахівець. – Основним чинником нинішнього зростання вартості соняшникової олії на світовому ринку називають побоювання щодо можливого скорочення її поставок у найближчі місяці. Крім того, багатьма аналітиками ринку відзначається здорожчання насіння соняшнику на переробку".

"Найімовірніше, у найближчі кілька місяців світові та внутрішні ціни на соняшникову олію залишаться на високому рівні без значних коливань. А перспективи зміни цін у другому півріччі 2025 року визначатимуться пізніше на основі очікувань фактичного урожаю соняшнику та потенційної пропозиції готової олії в новому сезоні від провідних країн-виробників, включаючи Україну", - подає прогнозі оцінки науковців Інституту аграрної економіки Богдан Духницький.

Джерело: УНІАН