moloko pg_svynous_2Зимою пропозиція молока зазвичай скорочується через сезонне коливання продуктивності корів, що штовхає ціни на молокопродукти вгору. За словами Івана Свиноуса, провідного наукового співробітника відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції ННЦ «Інститут аграрної економіки», зимою 2024-2025 років підвищенню собівартості молока від сільськогосподарських підприємств також сприяють додаткові чинники, а саме:

  • посилення податкового навантаження на фонд заробітної плати найманих працівників внаслідок підвищення військового збору до 5%;
  • здорожчання пального, яке в умовах перебоїв з електропостачанням стало основним джерелом енергії, що забезпечує механізацію виробничих процесів у молочному скотарстві – зокрема первинну обробку.

В такий ситуації, за оцінкою експерта, оптово-відпускні ціни на продукцію молокопереробних підприємств зростатимуть. До того ж податкові новації і подорожчання пального аналогічно впливатимуть і на роздрібну торгівлю.

«Сукупність усіх негативних чинників сприятиме зростанню вартості молочної продукції на всіх етапах товароруху від виробника до споживача, що призведе до підвищення роздрібної ціни у січні 2025 року проти грудня 2024 року», – попереджає Іван Свиноус.

Як зростуть ціни на молокопродукти у січні 2025 року порівняно з груднем 2024-го

  • пастеризоване питне молоко 2,5%: +19%, до 65,45 грн/кг;
  • кефір 2,5%: +12%, до 72,30 грн/кг;
  • сметана 15%: +12,8%, до 176,80 грн/кг
  • сир кисломолочний 9%: +8,9%, до 280 грн/кг;
  • вершкове масло 73%: +8,2%, до 560,80 грн/кг.

Іван Свиноус додає, що роздрібна ціна на тверді сири залежно від виду в перший місяць 2025 року може коливатися у межах 580-630 грн/кг (+11-13%), що зробить цей продукт делікатесом для більшості населення України.
Молоко в супермаркеті. Фото: Depositphotos

Проте вже у лютому 2025 року можливе деяке полегшення. Адже за прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, із наближенням весни можливе незначне – на 4-5% – зниження роздрібних цін на молочні продукти.

«Одним із важливих чинників зростання цін на молочні продукти виступатиме підвищення рівня податкового навантаження. Водночас така новація спричинить зниження рівня і так не високих доходів населення, що негативно вплине на купівельну спроможність. Ознакою цього є зростання кількості молочної продукції, що реалізується в маловаговій розфасовці», – зазначає Іван Свиноус.

Джерело: the page