rbk kartoplia_saloВ Інституті аграрної економіки зазначають, що у 2024 році через спеку та посуху був нижчий урожай картоплі, ніж торік. Це вплинуло на формування пропозиції та ціни.

"На споживчу ціну впливає низка чинників – отриманий господарствами населення урожай, обсяги закупки картоплі посередниками у населення та оперативність її постачання у роздрібну мережу", – пояснює головний науковий співробітник відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", д.е.н. Інна Сало.

Також на ціну вплинуло зменшення посівних площ – через економічні та логістичні труднощі деякі фермери скоротили площі під картоплю, а це зменшило обсяг виробництва. А ще зросли виробничі витрати – підвищились ціни на паливо, добрива та інші ресурси.

"За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, на кінець 2024 року ціна на картоплю може зрости до 37 грн/кг. Це, звісно, залежатиме від обсягів її постачання, умов зберігання та логістики", – говорить Інна Сало.

Експерт також зазначає, що найвигідніше споживачам купувати картоплю у пік збору урожаю – у кінці серпня та вересні, коли внаслідок зростання пропозиції зменшуються ціни.

"Тоді господарства населення вже, як правило, визначаються, який обсяг картоплі мають використати для власних потреб і яку частку готові реалізувати. При формуванні оптимальної споживчої ціни важливе значення має налагоджений логістичний ланцюг "виробник-посередник-продавець-споживач", – говорить Інна Сало.

В Україні валовий збір картоплі в середньому становить 21 млн тонн. Практично до 100% з них виробляється господарствами населення, зазначають в Інституті аграрної економіки.

"Обсяги імпортних поставок картоплі у фонді споживання складають лише до 5 %, тобто близько 250-300 тисяч тонн. Отже, в торговельній мережі переважає картопля вітчизняного виробництва, закуплена в господарствах населення", – каже Інна Сало.

Джерело: РБК-Україна