ovochi 3У липні 2023 року споживчі ціни на капусту білокачанну зменшились проти червня на 48,9 %, цибулю ріпчасту – на 34,2 %, моркву – на 30,4 %. Це є найсуттєвішим зниженням серед 33 найменувань продуктів харчування, помісячну динаміку цін на які відстежує Держстат України. Втім, ціни на ці продукти значно перевищували показники грудня 2022 року, зокрема по цибулі – на 17,9 %, капусті – в 1,8 разу, цибулі – у 2,1 разу, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, коментуючи оприлюднені Державною службою статистики України ціни на споживчому ринку у липні 2023 року.

За його словами, зважаючи на традиційну тенденцію падіння споживчих цін на овочі в другій половині літа – на початку осені можна очікувати подальше зменшення споживчих цін на овочі. Зокрема, торік по капусті вони знижувалися з липня 2022 року до січня 2023 року, по моркві – з серпня до грудня минулого року.

Водночас нині наявні ознаки припинення подальшого розвитку спадної тенденції цін. Якщо після тривалого – з серпня 2022 року до травня 2023 року – зниження споживчих цін на буряк, у червні 2023 року їх зростання лише відновилося (+7,7 %), то у липні вони зросли у рекордні 3,1 разу. Також після тривалого зниження, яке спостерігалося з серпня 2022 року до травня 2023 року зафіксовано рекордне – в 1,7 разу – зростання цін на картоплю. Всі ці чинники змушують припустити можливість зростання цін і на інші види овочів, зазначив науковець.

За прогнозними оцінками науковців Інституту агарної економіки, з огляду на те, що під впливом зростання цін на енергоносії падіння споживчих цін на перероблені продукти харчування та продукти тваринництва загальмувалося, у серпні значного зменшення  цін на продукти харчування, скоріше за все, не відбудеться, підсумував Юрій Лупенко.