У 2021 році Україна збільшила імпорт напоїв на 22 % – Богдан Духницький
НовиниЗа результатами 2021 року вартість імпортованих алкогольних і безалкогольних напоїв в Україну становила 719 млн дол. США, що на 22 % перевищило показник 2020 року у 587 млн дол. США, поінформував старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Богдан Духницький.
За його словами, основну частку у структурі вітчизняних закупівель продукції цієї групи торік традиційно зайняли алкогольні напої з концентрацією спирту менш як 80 %. Це переважно коньяк, віскі, горілка, лікери і солодкі наливки, яких було імпортовано майже 92 тис. т вартістю 299 млн дол. США.
Виноградних та інших вин ввезено 99 тис. т вартістю 254 млн дол. США.
Імпорт натуральних і мінеральних вод склав торік 159 тис. т на суму 93 млн дол. США, а солодового пива – 75 тис. т вартістю 72 млн дол. США.
Основним постачальником різних напоїв в Україну минулого року стали країни Євросоюзу. Вони забезпечили приблизно 2/3 вартісних обсягів імпорту, зазначив експерт.
При цьому на загальні поставки даної продукції з Італії припало 17,6 % вартості імпорту, з Грузії – 14,5 %, Великої Британії – 10,2 %, Німеччини – 7,1 %, Франції – 7,0 %, Польщі – 4,5 %, Іспанії – 4,3 %, Бельгії – 3,6 %, Мексики – 3,5 %, а Ірландії – 3,4 %.
Сумарно ці топ‑10 постачальників напоїв до України забезпечили близько 76 % вартості цього виду продукції.
Триваюче зростання закупівель напоїв на зовнішніх ринках свідчить про високий попит на цю продукцію на внутрішньому продовольчому ринку, а загалом вона має і надалі залишатись серед основних товарних груп в структурі вітчизняного агропродовольчого імпорту, що підтвердилось статистичними даними на початок 2022 року. Однак військова агресія Росії проти нашої країни з великою долею ймовірності призведе до підсумкового зниження кількісних і вартісних обсягів закупівель напоїв за кордоном. Крім того, на даний час фактична девальвація курсу гривні та серйозне обмеження можливостей для зовнішньоторговельної діяльності загалом негативно вплинуть на агропродовольчий експорт та імпорт України. Оскільки напої не належать до першочергових продуктів, які впливають на продовольче забезпечення, наші громадяни в умовах, що склалися, намагатимуться вдаватися до економії коштів, обмежуючи їх придбання, підсумував Богдан Духницький.