coments Урожай зернових на 2020 рік, за оцінками Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ ІАЕ), буде на рівні 68,4 млн тонн, в тому числі:

- пшениці – 25 млн т;

- жита – 0,47 млн т;

- ячменю – 7,7 млн т.

«Площа посіву зернових в 2020 році залишилася на минулорічному рівні – 15,4 млн га, проте зросли площі жита, гречки, кукурудзи, проса, вівса. При цьому зменшилися площі під пшеницею, ячменем і горохом, – зазначає доктор економічних наук, заступник директора ННЦ ІАЕ Ольга Ходаківська. – Очікувана врожайність зернових становить орієнтовно 44,6 ц/га, що на 10% менше рівня врожайності 2019 року. За окремим культурам врожайність деяких зернових зросла. Зокрема, жита на 17%, вівса на 16%. По інших зернових вона в цьому році буде, на жаль, нижчою».

Урожайність кукурудзи, за оцінками ННЦ ІАЕ, буде на рівні 61,5 ц/га, або 85% від торішнього рівня. З огляду на збільшення площ під кукурудзою на 9% в порівнянні з 2019-м, прогнозний рівень виробництва кукурудзи складе 33,5 млн т.

«Варто зазначити, що в 2020 році зменшилися площі під соєю та ріпаком, на 17% і 13% відповідно. Зате площа соняшнику збільшилася. Загалом через зменшення врожайності очікується виробництво соняшнику на рівні 14 млн т, сої — 2,8 млн т, ріпаку — 2,6 млн т», – каже Ольга Ходаківська.

За її словами, відбувається зростання цін практично на всі види сільськогосподарської продукції. Так, ціни на пшеницю, жито виросли на 12%, ціна реалізації гречки збільшилася вдвічі. На 10-15% зросли ціни на олійні культури.

«Це певною мірою обумовлено несприятливими погодними умовами в цьому році, який характеризується малосніжною зимою, дефіцитом вологи протягом весняно-літнього періоду, весняними суховіями тощо, – пояснює Ольга Ходаківська. – Хоча в значно меншій мірі, але відображення наклав і карантин, початок якого прийшовся на початок весняної посівної кампанії, що в загальному підсумку вплинуло і на урожай».