Із чим українські аграрії вийдуть на світовий ринок у новому сезоні – прогнози ННЦ «Інститут аграрної економки» в аналітичному огляді на сайті LANDLORD
НовиниБільш виважений прогноз щодо майбутнього «зернового валу» презентував Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» НААН. Згідно зі сценарієм науковців аграрної галузі, зниження врожаю відбудеться на рівні 10% у порівнянні з минулорічним валовим збором зернових і зернобобових.
Таким чином, у 2020 році в Україні буде зібрано 67,5 млн т зерна. Зниження відбудеться за рахунок падіння виробництва озимої пшениці на 12,5% — до 24,2 млн т, кукурудзи на зерно на 10,3% (до 32,2 млн т) та ячменю на 8,7% (до 8,1 млн т). Проте, як свідчить прогноз, очікується підвищення у порівнянні з минулим роком виробництва жита (до 355400 т), ярої пшениці (до 698800 т), гречки (до 96400 т) і гороху — до 687400т. Ці види зерна наразі належать на групи «другорядних» у структурі валового збору й їх врожайність не здатна змінити загальну картину пропозиції.
Але фахівці Інституту окремо відзначили, що наведений розрахунок робився за песимістичним сценарієм, який було побудовано на підставі спостереження за дією двох факторів. По-перше, несприятливі погодні умови і брак вологи у ряді регіонів України. По-друге, зниження прибутковості основних сільськогосподарських культур минулого року.
Втім, питання з погодними умовами ще не до кінця зрозуміле — дощі у травні здатні виправити ситуацію. Відповідно, не є обставиною нездоланної сили й економічний чинник минулорічного зменшення прибутковості.
Тому поряд з песимістичним прогнозом Інститут надав і поміркований варіант, згідно з яким зниження обсягів виробництва зернових становитиме не більше 3% — тобто до 72–73 млн т.
Джерело: LANDLORD